Summit Appliance SBC15BEER 15" Wide Built-In Kegerator; 2.9 cu.ft. Capacity; Auto Defrost; Digital Thermostat; Stainless Steel Door; Black Cabinet; Pro Style Handle; Sealed Back and Front Lock
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
04
quantity
Product details
Category
Summit Appliance SBC15BEER Built-In 15" Wide Commercially Listed Kegerator with Auto Defrost, Digital Thermostat, Stainless Steel Door, Black Cabinet, Pro Style Handle, Sealed Back and Front Lock Key Features: - 15" wide design makes it ideal for smaller residential and commercial settings - Listed to NSF-7 standards and meets UL 471 for commercial use - Designed for built-in installation under the counter - 2.9 cu.ft. interior can accept a 1/6 (sixtel) barrel keg or a pony keg - Commercially approved tap kit includes a stainless steel tower, Co2 tank and regulator - Operates between 34º and 50ºF to keep a variety of beers stored at just the right serving temperature Specifications: - Height of Cabinet: 34.25" - Width: 15" - Width with Door Open: 15.25" - Depth: 22.5" - Depth with Handle: 24.5" - Depth with door at 90°: 36.5" - Capacity: 2.9 cu.ft. - Defrost Type: Automatic - Door: Stainless Steel - Cabinet: Black - US Electrical Safety: ETL - Canadian Electrical Safety: ETL-C - Sanitation: ETL-S - Energy Usage/Year: 280.0kWh/year - Amps: 1.25 - Voltage/Frequency: 115V AC/60Hz - Weight: 78 lbs. - Door Swing: RHD - Tap Kit: Yes - Height with Tap: 49.75" - Number of Taps: 1 - Adjustable Shelves: Yes - Shelf Type: Chrome - Shelf Qty: 2 - Thermostat Type: Digital - Fan Type: Exterior - Refrigerant: R600a - Refrigerant Amount: 1.06 oz. - High Side PSI: 150.0 - Low Side PSI: 50.0 - Interior: 26.75"x11.75"x17.5" - Compressor Step: 3.75"x11.75"x5" - Level Legs Qty: 4 - Wheel Qty: 4 - Temperature Range: 34º to 50ºF
  • 15" wide design makes it ideal for smaller residential and commercial settings