HLG-100H-24A 100W PFC Waterproof LED Power Supply for Street Lights
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
17
quantity
Product details
Category
Industrial Power SupplHLG-100H-24A 100W waterproof LED power supply for PFC street lightsModel: HLG-100H-24AWork efficiency: 93Output voltage accuracy: ±1Protection level: IP67Rated power: 120WPower supply type: switching power supplyFull range AC input voltage (up to 305VAC)Built-in active PFC (power factor correction) function, when the load is greater than or equal to 60%, the power factor is >0.9Efficiency up to 93%Fully enclosed aluminum alloy shell with glue pottingWith short circuit protection/overcurrent protection/overvoltage protection/overheating protectionClass 2 power supply unit, passed LPS (limited power supply) testConstant voltage + constant current working modeDC output range 24V, 0~4.00AConstant current voltage range 60% ~ 100% set voltageOutput voltage accuracy ±1%Ripple and noise 150mVp-pEfficiency 93%Input voltage range 90~305VAC/127~431VDCInput surge current cold start, 60A/230VVoltage setting range 38~46V (Type A only, adjusted through VoADJ)Current setting range 1.4~2.28A (Type A only, adjusted through IoADJ)<;0.75mA/240VACWhen the over-current protection output current reaches 95% ~ 108% of the set current, the constant current limit will resume.When the over-voltage protection output is 47~53V, the output voltage is shut down and restored or restarted.Overheating protection: shuts off the output voltage at 100℃±10℃ (RTH2) and recovers after cooling downStart-up rising holding time: 2500mA, 50mA, 16mA/230VAC/115VAC at full load; Type B: 2500mA, 200mA, 16mAInsulation characteristics: between input terminal and output terminal: 3.75KVAC, between input terminal and shell: 2KVAC, between output terminal and shell: 0.5KVAC,Operating temperature -40~+70℃ (see output load derating curve)Vibration resistance 10~500Hz, 5G12 minutes/cycle, XYZ each axis 72 minutes eachMean time between failures ≥ 192,200 hours, MIL-HDBK-217F (25℃)Input wiring UL certified, SJTW 18AWG×3C (30cm)Output wiring type A and type D and prototype: SJTW, 14AWG×2C (30cm)Type B:SJTW,14AWG×2C(30cm)+18AWG×2C(30cm)
  • Industrial Power Suppl
  • HLG-100H-24A 100W waterproof LED power supply for PFC street lights