COSMO COS-EPGR366 36 in. Haven Collection 6.0 cu. ft. Gas Range, 6 Burners, Convection Oven, Knob LEDs, Storage Drawer, Stainless Steel
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
00
quantity
Product details
Category
Cosmo’s COS-EPGR366 36 in. gas range brings high end styling and quality into your home kitchen. The large 6.0 cu. ft. oven capacity lets you bake for a crowd and the gas cooktop with 6 sealed burners can handle all your pots and pans with ease. The cooktop is equipped with a variety of different burners to suit needs from the largest pots and pans down to the most delicate sauces: 2 x 18,000 BTU, 2 x 12,000 BTU and 2 x 9,000 BTU. In the rapid convection oven, powerful fans circulate air for fast, perfectly cooked meals every time. Our special oven functions give you the precision to create everything from juicy roasts to delicate desserts. Designed for durability, this 36 in. gas range is constructed with industrial, corrosion resistant stainless steel. A removable backsplash means this range is suitable for either freestanding or slide-in installation. The Cosmo Haven Collection brings enhanced functionality and design, offering a well-rounded option for those looking for more convenience and style in an appliance.
  • 1-YEAR LIMITED: Our customer support team is based proudly in the USA. Product Dimensions: 36" (W) x 28.31" (D) x Adjustable 35.6" - 36.6" (H). Electric Requirements: 120V / 9A, 3-prong plug, Natural Gas; Liquid Propane Conversion Kit sold separately
UPC 854115007702
Voltage 120 Volts
Capacity 6 Cubic Feet
Fuel Type Gas
Brand Name COSMO
Efficiency Efficient
Model Name COS-EPGR366
Drawer Type Storage
Form Factor Slide-In
Item Weight 235 Pounds
Finish Types Stainless Steel
Manufacturer Cosmo
Controls Type Knob
Material Type Stainless Steel
Mounting Type Freestanding
Item Type Name 36 in. Haven Collection 6.0 cu. ft. Gas Range, 6 Burners, Convection Oven, Knob LEDs, Storage Drawer, Stainless Steel