Allstar Performance ALL55932-49 Black 49" Chromoly Drag Link/Tie Rod
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
01
quantity
Product details
Category
1-1/8" sprint car steering rods are made from 4130 chrome moly . 065" wall tubing. Rods have 5/8" threads and a tapered threaded end.
  • 1-1/8" sprint car steering rods are made from 4130 chrome moly . 065" wall tubing.
  • Rods have 5/8" threads and a tapered threaded end.
  • 1-1/8 in OD, 49 in Long, 5/8-18 Female Threads
UPC 848238071252
Color Black
Action Fast
Brand Name Allstar Performance
Model Name ALL55932-49
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 3.15 Pounds
Line Weight 5 pounds
Manufacturer Allstar Performance
Material Type chromium molybdenum steel
Item Type Name Chromoly Drag Link / Tie Rod 49", Black